Vaimsest hügieenist

Oluline on endale teadvustada, et meie tervise seisund sealhulgas haigused tulenevad suuresti meie oma käitumisest.

Tervis sõltub paljuski füüsilistest aktiivsusest, väärtuslikust toidust ja õigest hingamisest. Aga kõige olulisem on meeleseisund.

Et olla füüsiliselt terve ei piisa ainult oma keha eest hoolitsemisest. Igal juhul on vaja ka oma meele eest hoolitseda. Nii tööstress, mis tuleb koju kaasa kui ka minevikust jäänud harjumised, hirmud, viha või muud ülemäärased emotsioonid väljenduvad füüsilistes vaegustes.

Kindlad emotsioonid seonduvad kindlate kehaorganite või –funktsioonidega nagu idamaades ammu teatakse. Kui emotsioon kestab pikka aega, takistab see energia (chi) liikumist teatud meridiaani mööda teatud organitele. Lõpuks viib koormav emotsioon ja sellest tingitud takistus bioloogilise energia liikumisele füüsilise haiguseni.

Aga kui meel vabastada takistustest, hakkab energia kehas vabamalt liikuma. Siis ei vaja tervis enam inimeselt nii suurt tähelepanu ning organismis vabaneb ressurss, et toimida loomulikult, ja hakata aktiivselt pürgima endale sobivama elu poole. Meelerahu võimaldab kasvatada väge.

Oma vaimse hügieeni eest hoolitsemine on teadlik tegevus. See ei tule iseenesest. Paraku on inimene küllalt "kaval", et tegeleda ainult põnevate asjadega, mida ühiskond ja meedia talle ette söödavad ning jätta nõudlikumad, kuid meie heaoluks tõeliselt vajalikud tegevused unarusse.

Kuidas siis meelt rahustada ja puhastada? Õnneks on see meie endi kätes. Kaugete maade metoodikad meile hästi ei sobi, sest meil ugrilastel on omad väljakujunenud tavad ja traditsioonid. Seepärast soovitame alustada meele rahustamist kogenud kohaliku õpetaja juhendamisel.

Meelerahu aitavad saavutada ja säilitada ka pikad taiji harjutused, aga meele heaolu eest saab seista ka taijiga tegelemata, lihtsate harjutustega.